Kdo je vlastně Osmák Degu ???

23. září 2010 v 20:22 |  Osmak Degu

Kdo je osmák degu?

                                                                                      Osmák Degu         Osmák degu (latinsky Octodon degus) začíná být u nás poměrně známý hlodavec a stává se z něj oblíbený domácí mazlíček, který se hodí i k dětem. Měří něco kolem 15cm a přiblizně stejně i jeho ocásek, průměrně váží kolem 200g. Není to zrovna zvíře, které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro "vyblbnutí". Vybíráte-li si mezi drobnými hlodavci toho, kterého byste chtěli chovat, můžese díky své hravosti, inteligenci a nenáročnosti na chov stát osmák degu tím správným domácím mazlíčkem a bude vás bavit značnou část vašeho života.
U nás je to oblíbený domácí mazlíček a to zejména kvůli několika svým dobrým vlastnostem:
  • Je to denní zvíře, nemusíte jej tedy narozdíl od křečka budit, když si s ním budete chtít hrát, či se u věnovat (poznámka: křeček je tzv. polyfázní zvíře, spí tedy ve dne a v noci je aktivní)
  • Je velice inteligentní, dá se snadno ochočit, nebo třeba naučit přiběhnout na zavolání
  • Hodí se k dětem, protože není agresivní a kouše jen v krajním případě pokud se cítí ohrožen
  • Dožívá se poměrně vysokého věku - až 7 let (vyjímkou nejsou ale osmáci, kteří se dožili až 9-12 let)
  • A v neposlední řadě nezapáchá tolik jako jiní hlodavci

Podrobnější informace

Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky - osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a mají v zásadě permanentní cukrovku, na to je důležité dávat pozor při správném výběru potravy. Jeho domov je v pampách Chile, Peru a Argentiny, kde je přezdíván jako chilská veverka. Nejčastěji se vyskytuje ve svém přírodním hnědočerném zbarvení se světlejším zbarvením srsti okolo očí.
Jméno osmák degu je odvozen od plošek jeho žvýkacích stoliček, jež mají tvar osmiček.
Ve volné přírodě žijí ve velkých rodinných skupinách, doporučuje se proto nechovat jej jako jednotlivé zvíře. V tom případě mu musíte věnovat mnohem více pozornosti, než když máte osmáků více. Ideální pro domáci chov je skupina dvou až tří osmáků (s jedním samcem).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama