Září 2010

Bitefight

28. září 2010 v 16:34 Hry
Tak mám tu pro vás jednu hru kterou hraji menuje se Bitefight a jsou to upíři vs.vlkodlaci  snad se vám bude líbit    : http://s15.bitefight.cz/user/bite/96941Kdo je vlastně Osmák Degu ???

23. září 2010 v 20:22 Osmak Degu

Kdo je osmák degu?

                                                                                      Osmák Degu         Osmák degu (latinsky Octodon degus) začíná být u nás poměrně známý hlodavec a stává se z něj oblíbený domácí mazlíček, který se hodí i k dětem. Měří něco kolem 15cm a přiblizně stejně i jeho ocásek, průměrně váží kolem 200g. Není to zrovna zvíře, které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro "vyblbnutí". Vybíráte-li si mezi drobnými hlodavci toho, kterého byste chtěli chovat, můžese díky své hravosti, inteligenci a nenáročnosti na chov stát osmák degu tím správným domácím mazlíčkem a bude vás bavit značnou část vašeho života.
U nás je to oblíbený domácí mazlíček a to zejména kvůli několika svým dobrým vlastnostem:
 • Je to denní zvíře, nemusíte jej tedy narozdíl od křečka budit, když si s ním budete chtít hrát, či se u věnovat (poznámka: křeček je tzv. polyfázní zvíře, spí tedy ve dne a v noci je aktivní)
 • Je velice inteligentní, dá se snadno ochočit, nebo třeba naučit přiběhnout na zavolání
 • Hodí se k dětem, protože není agresivní a kouše jen v krajním případě pokud se cítí ohrožen
 • Dožívá se poměrně vysokého věku - až 7 let (vyjímkou nejsou ale osmáci, kteří se dožili až 9-12 let)
 • A v neposlední řadě nezapáchá tolik jako jiní hlodavci

Podrobnější informace

Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky - osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a mají v zásadě permanentní cukrovku, na to je důležité dávat pozor při správném výběru potravy. Jeho domov je v pampách Chile, Peru a Argentiny, kde je přezdíván jako chilská veverka. Nejčastěji se vyskytuje ve svém přírodním hnědočerném zbarvení se světlejším zbarvením srsti okolo očí.
Jméno osmák degu je odvozen od plošek jeho žvýkacích stoliček, jež mají tvar osmiček.
Ve volné přírodě žijí ve velkých rodinných skupinách, doporučuje se proto nechovat jej jako jednotlivé zvíře. V tom případě mu musíte věnovat mnohem více pozornosti, než když máte osmáků více. Ideální pro domáci chov je skupina dvou až tří osmáků (s jedním samcem).

Zásady zacházení

23. září 2010 v 20:22 Osmak Degu

Zásady zacházení

Zde jsou důležité zásady při zacházení s osmákem, které byste měli dodržet.
 • Když si budeme chtít osmáka pochovat, musíme na něj opatrně. Nejdříve ho musíme mít ochočeného.
 • Osmáka nesmíte brát zezadu nebo seshora (v přírodě na ně totiž dravci útočí z vrchu a může vás kousnout). Jednoduše, dejte před něj ruku, a počkejte, až vám na ni sám vleze. Osmák vás nekousne a když ano, myslí to přátelsky. Nikdy však osmák ve vaší ruce moc dlouho nevydrží.
 • NIKDY netahejte osmáka za ocas, mohli byste ho utrhnout a pak by mu už nikdy nenarostl.

Chov Osmáčků

23. září 2010 v 20:21 Osmak Degu

Péče a chov

Péče o osmáka obecně

Osmák na procházceOsmáci jsou celkem nenároční na péči. Ke spokojenosti jim stačí denně čistá voda, čerstvé jídlo, a asi tak 3× týdne jim musíte poskytnout jemný písek na koupání. Osmáky v žádném případě nekoupeme ve vodě! To by je mohlo zabít!
Klec, nebo akvárium by se mělo čistit minimálně jednou týdně, pokud máte osmáků víc, čistěte častěji. Pokud osmákům nebudete čistit klec, můžete jim způsobit zánět očí! K péči samozřejmě patří i věnování se jim. Osmáčci jsou společenští tvorové a vaší pozornost potřebují.

Každodenní péče

Každý den dejte osmákovi krmení, vyměňte vodu v napáječce a odsrtaňte mokrou nebo jinak znečištěnou podestýlku.
Každý den si s osmákem hrajte aby citově nestrádal, alespoň hodinu denně. Pokud máte dva nemusíte se jim tolik věnovat, ale taky si s nimi hrajte. Co to přesně obnáší? Osmáka občas vypusťte proběhnout po bytě, protože v teráriu nemá dost místa aby se pořádně rozběhl (maximálně v kolotoči) Pozor ale na různé dráty, nebo díry pod podlahu - osmák by se mohl ztratit a nebo si ublížit!

Méně časté úkony

Osmák na kleci       Přibližně jednou za čtrnáct dní vyměnte podestýlku. Pokud mají vaši miláčci bydlení větší, nemusíte podestýlku měnit tak často. Podle potřeby, minimálně však jednou za měsíc, celou ubikaci umyjte čistícím prostředkem, je nutné po takovém mytí ubikaci několikrát pořádně vypláchnout a do sucha vytřít. Také je vhodné asi jednou za čtvrt roku ubikaci vymýt slabým roztokem Sava. To zničí případné mikroby, houby nebo plísně. Po takovém mytí je pořádné vypláchnutí extrémně důležité!

Hraní a mazlení

Osmáci jsou velice splečenská zvířátka a proto je nutné, ale taky velmi zábavné, hraní s nimi. Každý den je nechte proběhnout po pokoji, aby se protáhli. Osmáci nejsou zrovna mazlící zvířátka, protože pořád musí někde běhat, něco zkoumat ap. Ale pokud je necháte tak půl hodinky běhat, unaví se a budou hodně přítulní. Osmáci mají moc rádi drbání na bříšku a za ouškama, když jsou unavení a neutíkají.

Potrava

23. září 2010 v 20:20 Osmak Degu

Potrava

Osmáci jsou obecně velmi náruživí jedlíci, takže záleží na tom, kolik krmení od Vás dostanou. Tím také ovlivníte délku jejich života (částečně).
Potrava pro osmáka degu

Hlavní potrava

 • Krmné směsi - je to asi to, o čem si myslíte že je to nejvhodnější a nejméně náročná potrava. To ovšem není pravda, pro osmáky by totiž neměly tyto směsi být hlavním zdrojem potravy. Tyto směsi obsahují velké množství tuků (většina těch směsí je obecně sestavena hlavně z olejnin), které způsobují obezitu osmáků. Nejlepší je míchat tuto směs z granulí pro činčily a směsi v poměru 3:1
 • Zelenina a všechno čerstvé krmení - zelenina by měla tvořit asi tak dvě šestiny z celého osmáčího jídelníčku (zbytek rozdělení níž), nejvhodnější zeleninou kterou můžete osmáky živit je mrkev. Další vhodnou složkou jsou třeba okurka, paprika, čínské zelí a další běžná zelenina. Další složky zelené potravy by měla být hlavně tráva, tu musíte trhat na místech kde nebude znečištěná od psů, zemědělců nebo jakkoli jinak znečištěná! Trávu není dobré trhat do zásoby, protože by se vám mohla zapařit a osmákům pěkně "pocuchat" střeva. Taky jim můžete dávat různé listí, třeba z dubu nebo jiných listntnatých stromů. Opět si vyberte místo, kde nebude listí znečištěné (např. provozem aut nebo tak).
 • Seno - mělo by být asi tak tim zbytkem takže tak tři šestiny obsahu krmné dávky. Seno si můžete koupit, většinou ho mají v pet centrech, zverimexech nebo hobby marketech, tak 20 litrů sena stojí přibližně 20 Kč (Baumax).
 • Granule Další složkou stravy jsou granule pro činčily nebo morčata. Dávejte přednost granulím pro činčily. Ale hodně chovatelů oba dva druhy granulí mísí v poměru 1:1. Na trhu je na výběr mnoho různých výrobků. Granule se dají koupit jak ve zverimexu a specializovaných obchodech pro zvířata, tak i v obyčejných supermarketech.

Dobroty a pamlsky

Jednou nebo dvakrát týdně dejte osmáky něco z následujícího seznamu.
 • Kousíček jablka nebo jiného nepříliš sladkého ovoce
 • Sušená mrkev - zjistila jsem že osmáci občas vůbec nechtějí čerstvou mrkev, ale sušená (stačí nakrájet na kolečka a nechat asi 3 dny usušit) jim velmi chutná. Mrkev sice obsahuje nějaký cukr, ale ne mnoho, takže osmákům tuto pochoutku můžete dopřát i vícekrát denně
 • Chloupek nebo Zoubek - křupky ve tvaru koleček, zelené se zeleninou, žluté s obilninami, červené s mrkví, více informací viz. seznam konkrétních výrobků
 • Pár slunečnicových semínek nebo pár semen kukuřice
 • Jakýkoliv oříšek, nejlíp ve skořápce
 • Pár burizonů (samozřejmě ne těch sladkých)
 • Kus tvrdého pečiva

Větve na ohryz

Větve by měli být samozřejmostí vnitřního "vybavení" osmáci z nich získávají důležité třísloviny. Větve byste měli osmákům dávat i s listy a pupeny ale pozor na jedovatý stromy a nikdy jim nedávejte větve z jehličnatých stromů, smůla by jim asi dost zalepila tlamičky a žaludek. Měli byste jim dávat hlavně větve ovocných stromů, ale asi by se vám nelíbila zahrada se stromy bez větví.
Nejlepší větve pro osmáky jsou z dubu mají většinou docela hezký tvar a listy dubu osmákům chutnají. Listí byste neměli trhat u silnice, protože toto listí je prudce znečištěné.

Voda

Vodu musí Osmáci mít STÁLE k dispozici. Do akvárii se hodí (a snad ani jiné nejsou) skleněné kapačky s trubičkou a přísavkami, ty musí být umístěny tak aby na ně Osmáci nedosáhli, aby dosáhli jen na tu trubičku. Taky byste neměli okolo nich dávat větve jinak se k nim taky dostanou. Naprosto k ničemu jsou misky s vodou, ty osmáci zahází hoblinama nebo převrhnou.
Do klece se dává kapačka plastová s železným pítkem, kapačka je z venku, takže na ní osmáci nemůžou = nemůžou jí zničit.

Minerální kameny

Dále je dobré kupovat jim minerální kameny, osmáci je přímo milují a hlavně si na nich brousí zoubky a drápky. Slané kameny nemají rádi.

Miska na potravu

Neni nutná, je to jen estetický doplněk, aby to trochu vypadalo. Protože osmáci všechno stejně během několika minut roztahají úplně všude, zvlášť seno. Cena slušné kameninové mističky je do 100,-.

Ochočení

23. září 2010 v 20:19 Osmak Degu

Ochočení

Jak ochočit osmáka?

Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto ho nesmíte uspěchat. Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které blíže popíšu. Při ochočování osmáka mějte stále na paměti "Práce kvapná, málo platná."
Ochočený osmák
 • Po tom co si osmáka/y přinesete domů a dáte je do ubikace, neměli byste se snažit na ně sahat tak 5-6 dní, než si zvyknou na nové prostředí. Prozatím si sedněte k nim a mluvte na ně. Povídejte cokoli. Je to jedno. Je dobré často opakovat osmákovo jméno, dobře si tak na ně zvykne.
 • Druhou fází je, že do ubikace položíte ruku a necháte osmáky, aby sami přišli (přijdou vždycky - jsou velmi zvědavý). Začnou ruku očichávat a trošku kousat. Hlavně neucukněte a pořád na ně mluvte klidným hlasem na který by měli být zvyklí. Také se můžete pokusit na ně sáhnout nebo je podrbat. A mějte na paměti, že násilím situaci jen zhoršíte.
 • Třetí fáze je podobná druhé, s tím rozdílem že ruku dáte tak, aby do ní mohli vlézt a dáte na ní něco co jim chutná a počkáte až přijde. Jídlo si vezme a odběhne ho zbaštit. Takle to opakujte třeba 5× denně, přibližně týden a potom můžete zkusit osmáka vzít do ruky, nebo ho samotného nechat vlézt na ruku (obvykle se to povede).

Jak osmáka vycvičit, aby přiběhl na zavolání

Nácvik přiběhnutí na zavolání je dobré spojit s ochočováním, pak je větší šance, že se to povede. Tato část je relativně jednoduchá. Spočívá v tom, že při odměňování osmáka (pamlsky..) říkáte jeho jméno. Ten si ho spojí s jídlem a tím, že má přijít. Někteří osmáci to pochopí, jiní ne. Nezbývá, než to zkusit.

Já sem tady pán …

Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým vládne nejsilnější jedinec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. I v domácím chovu se takový vůdce vyskytuje, nad ním byste měli být stále Vy. Což znamená že je občas prostě nutné (třeba když se začnou rvát) na ně trochu silněji hrábnout a v rámci ůnosnosti jim vysvětlit, že tohle se nedělá. Většinou stačí osmáka přimáčknout něžně a přece silně k podlaze (rukou!), aby pochopil.
Pokud ale mezi osmáky zasáhnete v nepravý okamžik (když to nebude jenom rvačka o žrádlo ale třeba o postavení ve smečce), můžete jednoduše přijít i ke krvavému šrámu. Dost často to nejde rozeznat, takže tady platí staré přísloví "Dvakrát měř a jednou řež." a to doslova.
Zasáhnout je ideální v případě je-li rvačka očividně zbytečná (o to kdo se nažere první, kdo se bude točit v kolotoči …), ale pokud je to rvačka která má opodstatnění, tak je lepší nezasahovat!
Sblížení osmáci

Sblížení osmáků

Může se stát, že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného. Nebo když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času kolik by potřeboval a je nutné mu pořídit kamaráda. Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě.
S tímto tématem úzce souvisí situace, kdy budete chtít přikoupit ke svému osmákovi nového jedince

Výběr nového jedince

23. září 2010 v 20:18 Osmak Degu

Výběr nového jedince

Při výběru nového jedince musíte brát v úvahu dva hlavní faktory - jak je starý váš původní osmák a jakého je pohlaví.
Osmák kterého chcete začlenit do páru s vaším starším osmákem by měl být přibližně stejně starý, ale v zásadě to nehraje moc velkou roli. K samci byste neměli kupovat dalšího samce, protože by se pravděpodobně nikdy nesnesli, takže je lepší samice. K samici se hodí obě pohlaví, protože dvě dámy se snesou lépe.
Dva osmáci

Jak na to?

 • Nejdříve musíte osmáka umístit do samostatné ubikace a ochočit si ho.
 • Nejlepší je dát osmáčí ubikace přímo vedle sebe, aby si na sebe mohli zatím zvykat pachově a vizuálně. Pokud už máte osmáka ochočeného, můžete začít se sbližováním s jeho nastávajícím partnerem. Pokud už opravdu máte osmáka ochočeného, neměl by se bát když ho vezmete a dáte do druhé ubikace k druhému osmákovi. Pokud se už od začátku začnou prát a ani se neočichají. Je lepší před tím, než tam dáte oba všechno uvnitř vyměnit, aby ani jeden z nich nepoznal že je doma. Nebo rozmíchat vodu s nějákym vysoce aromatickým, PŘÍRODNÍM olejíčkem [!Pozor - tak 2 kapky do litru!] a celou ubikaci vystříkat rozprašovačem.
 • Pokud se začnou očichávat a oba se osmělí a začnou běhat po teráriu, tak je všechno v pořádku. Obvykle následuje rvačka o to kdo to povede - většinou vyhraje ten starší, hlavně se nebojte a nechte je ať si to vyjasní, pokud nedochází na drápy a krev je to v pořádku!
 • Pokud jejich rvačky do týdne neskončí je lepší je oddělit a zkusit to jinak. Normálně se tak po dvou - třech dnech prát přestanou a začnou se k sobě tulit.

Bydlení

23. září 2010 v 20:18 Osmak Degu

Bydlení

Obydlí

Jako příbytek pro osmáka můžete vybrat buď terárium nebo klec. Oboje má svoje výhody i nevýhody a volba je jen na vás. Terárium má tu výhodu že osmáci tolik nědělají nepořádek, protože z klece často vyhazují to co jim přijde pod tlapky. Také je mnohem lepší jejich pozorování, které neruší mříže klece. Naproti tomu klec je vzdušnější a osmáci můžou po pletivu šplhat, což je opravdu hodně baví. V další sekci naleznete návod, jak vyrobit klec
Obydlí

Podestýlka

By měly být hobliny nebo dřevitá vlna, piliny se nehodí protože se mohou dostanou do očí a vést k slepotě nebo se jim malé částečky - které v hoblinách - dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

Větve

VětveVětve osmákům slouží nejen k ohryzání ale i ke šplhání. K tomu se hodí větve z dubu nebo lísky. Na větve můžete přidat i plošinky na kterých budou osmáci odpočívat a spát. Nakonec je ale stejně rozhryžou (jako skoro všechno) ale i větve by se měli měnit alespoň párkrát do roka.

Kameny

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Nepoužívejte cihly osmáci se o ně mohou pořezat.

Domeček

Ten by měli osmácí mít. Budou ho používat jako úkryt, ale málokdy se stane že by v něm spali - jenom třeba když bude samička březí, tak tam bude. Nejradši spí na větvích a jiných vyvýšených místech. Domeček by měl být dřevěný, plastový rychle rozkoušou a budete muset kupovat nový. Dřevěný sice taky rozkoušou, ale ne tak rychle.Domek si můžete také vyrobit.
Domeček pro osmáky

Miska s pískem

Miska s pískem slouží osmákům k udržování kondice srsti. Písek byste jim měli dát k dispozici tak 3× týdně na asi 15-20 minut, písek se dá koupit v chovatelských potřebách je to tzv. písek pro činčily. Ten dejte do těžké misky, písku stačí 2-3 cm.

Hračky

22. září 2010 v 21:32 Osmak Degu

Hračky

Bohužel hračky speciálně pro osmáky nejsou, ale můžete je zkusit vybrat z potřeb pro jiné hlodavce.

Žebřík postavený velice primitivně ze dvou dřevěných sloupků a kusu pletiva.
Špalek
Snad poznáte, to je špalek provrtanej skrz naskrz. V tom osmáci rádi lezou.
Box pro osmáky
Jestli osmáky chcete někde nosit tak si pořiďte takovýle box, můžete s nimi pak chodit na procházky.
Osmáci v boxu
Pokud máte dva tak si radši kupte větší tenhle jim sice stačí ale nemůžou se moc hýbat.
Kolotoč
Tak tohle znáte určitě, to totiž osmáci musí mít, kolotoč (ta tyčka je závaží aby ho nepřevrátili) je pro osmáky strašná zábava.
Všude se dočtete, že kolotoč musí mít alespoň 25cm v průměru jinak v něm nebudou běhat, podle mě to není pravda, protože ten co se na něj díváte má 15cm v průměru a běhají v něm jak blázni a každý večer kvuli nim nemůžu usnout :), ale větší je smozřejmě lepší.
Osmák v kolotoči

Mláďata a rozmnožování

22. září 2010 v 21:31 Osmak Degu

Mláďata a rozmnožování

Chováte-li pár osmáků, dříve nebo později se jim narodí mláďátka. Bývá jich nejčastěji 2-8, přičemž samice je březí 83-90. Mláďátka osmáků jsou již po narození porostlí srstí a vidí. Malé osmáky se doporučuje odstavit asi po šesti týdnech a pokud si je neplánujete nechat, měli byste již tehdy mít zařízeného nového majitele, aby si je mohl v mládí snadněji ochočit.
Mláďata osmáka

Průběh porodu

Dopředu lze poznat, když se něco chystá, protože z chaosu, který v teráriu vláde, se najednou objeví opravdu pečlivě vybudované hnízdo, ovšem pokud je z čeho.
Někteří osmáci jsou tak pořádní, že ho mají pořád, ale většinou ho, jak se nudí a schovávají si jídlo, rozhrabou. Samice má dost velké bolesti a kňučí, může to trvat hlavně při prvním porodu, dlouho. Mláďata se rodí v rozmezí zhruba co hodinu jedno. Mláďata vybíhají z hnízda i první den po porodu, moje úplně první mládě hned běhalo po celém terárku, byl to kluk.
Sameček může během porodu zůstat se samicí, jakmile se mládě ozve, samec zaujme takový zajímavý postoj, něco jako kočičí hřbet a úplně ztuhne, je moc opatrný, aby jim neublížil. Jen je trochu problém, že samici "obtěžuje", ale zdá se, že jí to moc nevadí, ona si s ním poradí - je ale možné že se samečkovi do 24 hodin po porodu povede samici zabřeznout, proto je lepší ho dát na den až dva pryč. Sameček v hnízdě se samicí i s mláďaty spí, zahřívá je, a kdyby mohl, tak by snad i kojil.
Osmáčci
Samička po porodu mláďata očistí (olíže), a sežere placenty. V hnízdě zůstanou ale piliny nebo prostě hnízdo od krve a nevypadá to moc hezky, tak to odstraním (jen to krvavé, jinak jí hnízdo nechám), a přidám jí materiál, aby si mohla vybudovat teplý příbytek pro dětičky.
Materiál to jsou ubrousky natrhané na menší kusy, nebo toal. papír, papírové kapesníčky, hobliny. Malí osmáci brzy začnou ochutnávat stravu rodičů, ale samička je ale pořád kojí, min do 5 týdnů. Zhruba od 2- 3 týdnů by mladí měli dosáhnout na napáječku.

Problémy a nemoci

22. září 2010 v 21:30 Osmak Degu


Časté onemocnění osmáků - apatie, nechuť k jídlu i k životu

Když osmáček nechce jíst a pít (hubnutí je v důsledku toho, že už třeba druhý den nejí) a pokud je osmáček i apatický, mírně naježený a neustále jen podřimuje a nechce jíst, tak je potřeba OKAMŽITĚ vyrazit k veterináři. Tyto příznaky jsou univerzální příznaky osmáčí nemoci, může to být cokoli. Osmák v tomhle stavu už je nemocný déle a každé zdržení může zapříčinit zhoršení stavu až k úmrtí. Proto v takovém stavu doporučuju okamžitě vyrazit k veterináři a žádat následující 4 injekce:
 • antibiotika - lepší je podat je preventivně a na nic nečekat, u osmáků mají nemoci hrozně rychlý průběh a popisovaný stav je už hodně špatný. Ne všechna antibiotika jsou pro osmáky vhodná a spousta veterinářů to neví. Na základě vlastních zkušeností a konzultací s odborníky na hlodavce z Brněnské veterinární univerzity doporučuji použít antibiotikum typu enrofloxacin 15 mg/kg, což třeba u častého konkrétního léku Baytril 0,5% dělá dávku cca. 0,7 ml na den (v případě použití roztoku 5% je dávka 0,1 ml/den). Tyhle údaje svému veterináři řekněte, aby nepíchl nevhodná antibiotika např. Betamox nebo antibiotika typu amoxicilin apod. Jsou pro osmáky stejně jako pro morčata toxická! Injekci antibiotik budete potřebovat každý den dokud osmáčkovi nebude dobře a to alespoň 3 dny za sebou (lépe 5 dní a více), antibiotika se nesmějí brát jednorázově. Trvejte na injekčním podání antibiotik, podávání do tlamky je málo účinné (protože se brzy osmák bude velmi bránit) a do vody už to vůbec nemá smysl.
 • fyziologický roztok - nahradí vodu a potravu na 24 hodin. Dehydrovaný osmák se nemůže nemoci bránit. Opět injekci opakovat denně dokud si nebudete jistí, že osmáček sám pije. Kromě toho doporučuju podávat osmáčkovi i doma několikrát denně převařenou vystydlou vodu (nebo si od veterináře vyžádejte ten fyziologický roztok i domů) do tlamky. Vezměte si od veterináře ty nejmenší stříkačky bez hrotu, strčte do tlamičky koutkem úst za přední zuby, nasměrovat stříkačku do zadní části tlamky pod sklonem a lehce! zmáčkněte. Jen malinko, nesmí se to vstříknout až do plic. Stříkačka musí být zasunuta až do zadní části tlamky a musí mít sklon, aby tekutina stekla do krku a ne ven. Pak osmáčka nechte zamlít pantíkem, to je polykací reflex (dokud ho má, tak má šanci). Pak zase opakujte. Osmáček se nesmí dehydrovat! Jako stravu pro hodně vyčerpaného osmáčka doporučuju dětskou mrkvovou přesnídávku (např. První lžička od Hami, stojí cca. 20Kč). Osmákům natolik chutná, že ji bude lízat i hodně vyčerpaný osmák, dodá mu vodu a energii.
 • vitamíny - není třeba rozvádět
 • glukóza pro posilnění organismu (někdy je už v injekci vitamínů)
Takže s osmáčkem v takovém stavu na nic nečekejte a vyražte k veterináři, jinak může být pozdě. Taky sledujte, zda Váš osmáček nemá průjem (to by mohlo přijít pokud by veterinář použil nevhodná antibiotika), pokud ano, tak je potřeba nasadit léčbu speciálními osmáčími prebiotiky (rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka, lepší prebiotikum neexistuje a podávat do tlamky několikrát denně). Ale pokud si vyžádáte vyloženě ty antibiotika enrofloxacin, tak se to nestane.

Tabulka nemocí osmáků

Genetické nemoci - šedý zákal (většinou u starších osmáků)
PříčinaJe důsledkem cukrovky a ta je hlavně důsledkem křížení příbuzných osmáků, někdy také špatné stravy.
PrevenceNenechte pářit se dva příbuzné osmáky.
LéčeníBohužel není možno vyléčit, ale je dobré nasadit přísnou dietu, aby se nezhoršila příčina - cukrovka - a pak může osmák žít i se zákalem ještě dlouho. Zhoršený zrak snášejí velmi dobře.
Cukrovka
PříčinaMnoho cukru nebo tuků ve stravě, někdy je příčina vrozená.
NásledekPijí více vody, než je normální a také vylučují více moči, projevuje se také šedým zákalem.
PrevenceNekrmte je moc stravou obsahující hodně cukrů a tuků, více viz sekce Potrava
LéčeníSprávná strava, opět viz sekce Potrava
Nádory (většinou také u starších osmáků)
PříčinaTyto nádory jsou nezhoubné, rakovina prý nebyla nikdy u osmáků pozorována. Četnost těchto nádorů může být způsobena křížením příbuzných osmáků v době, kdy se z Chile dovezlo prvních pár osmáků.
NásledekPovrchní nádory bývají velké a jsou jasně vidět - osmáci vypadají, že je to nebolí.
PrevenceObčasné podávání sojových výrobků.
LéčeníPokud najdete doktora, který má zkušenost s malými zvířaty, vyříznutí nádoru může osmákovi zahránit život.
Problémy s játry (týká se hlavně samiček v plodném věku)
PříčinaŠpatná, nezdravá strava, mnoho tuku ve stravě.
NásledekPrudké změny hmotnosti.
PrevenceNekrmte osmáka často slunečnicovými semeny, buráky a jinými tučnými jídly.
Paraziti - rotzoči
PříčinaMohou je chytit od jiných zvířat (myší, potkanů), někdy ze sena.
NásledekČasto se škrábou, mají velká lysá místa.
LéčeníK dostání jsou dezinfekční prostředky, např. Frontline (po prvním postřiku by se to mělo do 10 dnů zlepšit, pokud ne, aplikujte postřik po 1 měsíci). Ppřípravek Arpalit je nevhodný!<
Rýma - pokud není léčená, následuje zápal plic
NásledekJelikož se osmák neumí vysmrkat, má plný nos, teče mu z něj a je to slyšet při dýchání
LéčeníZajděte ke zvěrolékaři, aby mohl osmákovi dát včas antibiotika.
Zranění
PříčinaNejčastrěji kvůli boji s jiným osmákem.
LéčeníObvykle se zahojí samo během několika dní. Pokud je ale zranění příliš velké nebo hluboké nebo se hojí déle než týden, zajděte s ním k veterináři.
Zlomená nožka
PříčinaJako u lidí - např. při skoku nešikovně dopadl.
NásledekNa první pohled si někdy nemusíte všimnout, ale snaží se na nožku nešlapat.
LéčeníZlomenina se zahojí asi za měsíc sama, do sádry se to dát nedá, osmák by si to sundal. Dokonce je znám případ, kdy nožka v sádře odumřela. V době, kdy kost srůstá, byste se měli snažit osmákovi znemožnit šplhání a skákání, aby nožka srostla správně.
Průjem
PříčinaNejčastěji proto, že snědl příliš mnoho salátu nebo jiného ovoce či zeleniny (pravděpodobně na ně byl použit chemický postřik).
NásledekMísto pevných bobků vylučuje osmák kašovitý trus, kterého si v kleci jistě všimnete (pravděpodobně to i ucítíte).
PrevenceNedávejte osmákovi žádnou čerstvou potravu, jen seno, granule, popř. suché pečivo.
LéčeníVětšinou rychle přejde, pokud by ale osmák nechtěl víc jak 1 den žrát, vezměte ho k veterináři.
Zácpa
PříčinaTěžko říct, může být z jídla.
NásledekOsmák nebobkuje, je malátný, skleslý. Stav se rychle(!) zhoršuje.
LéčeníDávat osmákovi olivový olej a masírovat bříško. Pokud během pár hodin nedojde ke zlepšení, okamžitě vyhledat veterináře, osmáci mají rychlý metabolismus a každá hodina může hrát roli.

Fotečky osmačku

22. září 2010 v 21:28 Osmak Degu
Zajmalo by  mě co si o nás ty zvířata myslí =). Jinak osmáčky mám moc ráda sice nejsou moc na mazlení  ale je s nima zábava   =) doporučuji :)
                            Malinkatý potvory :D

přibyl tu novy obsah

22. září 2010 v 21:27 Kouzla a Kouzelné bytosti
Chtěla bych jen upozornit na to ze tu uz je a este pribidou nove veci ktere se treba ani netykaji kouzel atd.dik za pochopeni

Nádhera a co jim dělají někteří lidé!!??

19. září 2010 v 20:25 Týrání zvířat!!!
de máte pár nádherně roztomilejch obrázků se zvířátky. Vážně má krása a rozmar lidí takovou cenu tyhle stvořeníčka pro nic za nic vraždit?
Kouzelné štěňátkoPsí miminkaBíle jako sníhTrojka ušákůRodina jezevčíkůHrající si štěnátkaDva kamarádiSharpejCo tam asi vidí?JezevčíčciSpící štěňataČtveřice štěňátekPusinka na fotkuPozor zlý pes

Copak za to můžou?!

19. září 2010 v 20:22 Týrání zvířat!!!
 • tohle je testovaná kosmetika (jen pár příkladů je toho mnohem víc)Kliknutím na obrázek zav&rcaron;ete oknoRimmelZav&rcaron;ít náhledZav&rcaron;ít náhledColgate zub.pasta Herbal 75ml
 • a tohle netestovaná (skuste ji používat místo té testované a uděláte pro ně alespoň něco)
Avon
Kosmetika AVON
Weleda
L´Occitane
Scented Travel Candles
Montagne Jeunesse
Tratamientos cosméticos individuales para pies. Montagne Jeunesse
Louis Widmer
Oriflame
Pokaždé když uvidíte v televizi reklamu na maxfactor, rex, persil, pur... uvědomte si, že tyto napohled lákavé přípravky jsou draze zaplaceny.

Psi v Čínské kuchyni

19. září 2010 v 20:17 Týrání zvířat!!!
Psí prázdný pohled, tuší, jaký osud jim ruka řezníka v nejbližších okamžicích připraví. V Číně platí psí maso za nejlepší pochoutku, při procházce tamními městy nelze nenarazit na čerstvě vyuzená těla zvířat, ke kterým se v jiných koutech světa lidé chovají lépe než k vlastním dětem. Na přání je také před vámi popraví a osmaží autogenem!
Při pohledu na bílá, oholená těla psů se člověku zvedne žaludek. Podobně špatně je zbytku celého světa, ovšem s kulinářskou situací v Číně je každý boj marný.
Je to, jako kdybyste vzali malému dítěti čokoládu, Číňané bez své pochoutky prostě nebudou. Lékaři nepřestávají upozorňovat na nebezpečí, které se za konzumací neobvyklého pokrmu skrývá. Většina psů na čínských tržištích pochází z ulice, jsou nakaženi mnoha infekcemi, které mohou být člověku nebezpečné.
Také milovníci a ochránci zvířat bijí na poplach - je morální zabíjet zvířata s tak lidským pohledem? Thajští či tibetští taoisté a buddhisté věří, že ve psech a kočkách se skrývá reinkarnovaná lidská duše. Pro obyvatele nejlidnatějšího státu světa jsou však tito domácí mazlíčci jenom kusem masa.
Umlácení psů zaživa:
V našich zemích je běžné, že když se připravuje řízek, naklepe se paličkou na maso, aby byl křehčí a rychleji hotový (jenže ten řízek už je z "mrtvého masa").
Situace v Číně:
aby bylo psí maso dostatečně křehké, prokrvené a tudíž i chutnější, je ještě živý pes zavěšen na hák a je krutě umlácen dřevěnou palicí k smrti prudkými ranami do celého těla. Pak teprve je naporcován a připraven ke konzumaci. Číňané tento způsob přípravy považují za normální a zcela běžný. Údajně je z psího masa po této proceduře mnohem chutnější delikatesa.
PROSÍM VŠECHNY KDO SI TOHLE PŘEČTE A KDO NA TO NARAZÍ AT SI TO ZKOPÍRUJÍ NA SVŮJ BLOG...JE TO VELMI DŮLEŽITÉ!!! DĚKUJI

Hry

19. září 2010 v 18:00 Hry
Zde vkladejte do komentařu odkazy na hry ktere se vam třeba nejvice libi a chtěli by jste se podělit o tuto hru.Skratka misto pro vas:)

Bleskovka 1

19. září 2010 v 16:03 Bleskovky
Tak a máme tu první bleskovku!

Do komentářů napište správnou odpověd v tomto tvaru: a)nebo b)nebo c),vasemail@email.cz
Email muze byt jakykoli toto je jen priklad a odpoved si vyberte pouze jednu (to snad dava rozum):D
(email abych vam mohla poslat diplomek)

První 3 získají diplomek(ti co to budou mít správně)
Tak přejdeme k věci.

Jak se nazívají jinak mořské panny???

a)Nijak jen mořské panny

b)mořské víly

c)sirény